Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego

15.12.2015
wtorek

„Gwiezdne wojny” – 20 niewiarygodnych ciekawostek

15 grudnia 2015, wtorek,

2000px-Star_Wars_Logo.svgZanim 18 grudnia wszyscy gromadnie wybiorą się do kin na „Przebudzenie Mocy”, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się fenomenowi sagi George’a Lucasa. Historia tych filmów jest niemal tak fascynująca jak one same.

Blisko czterdzieści lat historii, na chwilę obecną sześć filmów (wiele kolejnych w drodze), kilka seriali, niezliczone stosy książek, komiksów, gier i całe hangary pełne gadżetów. „Gwiezdne wojny” to największa filmowa marka na świecie. To jednak wiedzą wszyscy.

Poniżej znajdziecie wybór niezwykłych faktów dotyczących dzieła George’a Lucasa, w zdecydowanej większości dotyczących wydarzeń z planów filmów (głównie pierwszego, powstającego z ogromnymi trudnościami), ale i tego, co przez lata narosło wokół tych opowieści.

Zacznijmy od owych legendarnych kłopotów George’a Lucasa na planie „Nowej nadziei”, którą kręcił dosłownie wbrew wszystkim – od studia przez ekipę aż po obsadę, która uważała, że to jakieś bzdury.

Ciekawostka 1: George Lucas zrewolucjonizował kino głównie na polu technologii. Podczas pracy nad pierwszymi „Gwiezdnymi wojnami” założył firmę Industrial Light & Magic, która odpowiedzialna była za efekty specjalne widoczne na ekranie. Aby mogły one powstać, pracownicy IL&M musieli stać się wynalazcami.

Sęk w tym, że z początku twórczą atmosferę budowano głównie za pomocą narkotyków – głównym wyczuwalnym w biurach „aromatem” był zapach marihuany. Ot, lata 70.

Luke na Tatooine

Luke na Tatooine

Ciekawostka 2: Sceny z ojczystej planety Luke’a Skywalkera, Tatooine, kręcono w Tunezji. Jeżeli zapytacie o ten kraj i tamten czas George’a Lucasa, zapewne padną słowa takie jak „piekło”, „pech” czy „udręka”.

Gdy Lucas zaczął kręcić, w Tunezji spadł deszcz. Była to największa ulewa od wielu, wielu lat. Mało? Jeden z planów został następnie spalony w wyniku… uderzenia pioruna. Była to pierwsza burza z piorunami w tym regionie od 50 lat.

Ciekawostka 3: Upał i trudy pracy w Tunezji nie sprzyjały atmosferze wśród ekipy i obsady. Wcielający się w Obi-Wana Kenobiego sir Alec Guinness godził się pracować tylko niecałe pięć godzin dziennie, sam film uważał zaś za jakieś idiotyzmy. W swoim dzienniku napisał nawet, że żałuje przyjęcia tej roli, dialogi nazwał zaś „godnymi pożałowania”.

Narzekał też na to, że Harrison Ford nazywał go Matką Przełożoną.

r2d2-and-c3po-star-wars

C3-PO i R2-D2

Ciekawostka 4: Innym sceptycznym członkiem obsady był Anthony Daniels, grający droida C3-PO. Wprawdzie swoją postać lubił, sam film określał jednak jako „bzdurny”.

Ciekawostka 5: Wyjazd z Tunezji do Londynu i rozpoczęcie zdjęć w tamtejszych studiach nie były końcem kłopotów Lucasa. Wprawdzie aktorzy przyznali, że w tym momencie zdjęcia jakby zaczęły się dla nich na nowo i uwierzyli w film, brytyjska ekipa nie była jednak równie entuzjastyczna.

Z powodu ścisłych regulacji związkowych na planie pracować można było do godz. 17.00. Jeżeli akurat kręcono jakąś scenę, pracę można było wydłużyć o 15 minut, ale tylko jeżeli ekipa zgodziła się na coś takiego w głosowaniu. Lucas za każdym razem prosił o głosowanie. Ekipa za każdym razem odrzucała jego wniosek.

Operator pierwszego filmu, Gil Taylor, również nie pomagał reżyserowi. Ustawiał mu złe światło, gdy zaś George Lucas miał do niego uwagi, ten strofował go jak dzieciaka, każąc mu zająć się swoją robotą, a zdjęcia zostawić mu.

Według kierownika produkcji pierwszego filmu 80 proc. ekipy uważało, że ten obraz to kupa śmieci.

Ciekawostka 6: Bądźmy jednak uczciwi: sam George Lucas również nie wierzył w sukces „Gwiezdnych wojen”, na co wpływ miała rzecz jasna okropna atmosfera na planie i wszystkie problemy, z jakimi borykał się młody wizjoner. Był on do tego stopnia przekonany o klapie filmu, że na chwilę przed premierą wyjechał ze znajomymi na Hawaje, odcinając się od wszelkich wieści o tym, jak „Gwiezdne wojny” radzą sobie w kinie. Informacje o szaleństwie wokół jego dzieła dotarły do niego więc z opóźnieniem.

Kadr z "Mrocznego widma"

Kadr z „Mrocznego widma”

Ciekawostka 7: Lucas twierdził, że pierwszy film był w ledwie 25 proc. taki, jakim go sobie wyobrażał. Po latach dodał, że najbardziej zadowolony jest z „Mrocznego widma”, które spełnia jego oczekiwania w 90 proc.

Ciekawostka 8: Obok „Gwiezdnych wojen”. George Lucas pierwotnie miał wyreżyserować „Czas apokalipsy”. Ostatecznie, niechętnie, za kamerą stanął jego przyjaciel i współpracownik, Francis Ford Coppola. Ten również miał niemałe problemy w czasie kręcenia, walcząc przede wszystkim z ograniczeniami budżetowymi. Gdy „Gwiezdne wojny” podbiły kina, czyniąc Lucasa milionerem, Coppola wysłał mu telegram z gratulacjami. Wiadomość zawierała krótką prośbę: „Przyślij pieniądze”.

Ciekawostka 9: „Nowa nadzieja”, która wtedy nazywała się po prostu „Gwiezdne wojny”, w dniu premiery wyświetlana była w ledwie 32 kinach w Stanach Zjednoczonych.

Tyle ponuractwa. Czas na zabawniejsze i bardziej optymistyczne fakty:

Han Solo

Han Solo

Ciekawostka 10: Harrison Ford rolę Hana Solo dostał przez przypadek. Wcale się o nią nie starał. W trakcie przesłuchań innych aktorów pomagał im, odczytując kwestie innych postaci, w biurze Lucasa jego głównym zajęciem było zaś… wstawianie drzwi. Wówczas Ford pracował jako stolarz.

Ciekawostka 11: Szefowie 20th Century Fox byli do tego stopnia zaniepokojeni „nagością” Chewbacki, że próbowali namówić Lucasa, aby ten założył mu jakieś spodnie.

Ciekawostka 12: Han Solo początkowo miał być kosmitą. Miał być zielony i mieć skrzela.

Ciekawostka 13: Ford miał na planie romans z Carrie Fischer, czyli filmową księżniczką Leią. Ponoć na dobre zaczęło się w momencie, gdy Fischer znalazła go w swojej szafie, ubranego tylko w krawat.

Darth Vader i Luke Skywalker

Darth Vader i Luke Skywalker

Ciekawostka 14: Fakt, że Darth Vader jest ojcem Luke’a Skywalkera, był skrzętnie skrywaną tajemnicą. Skrywaną do tego stopnia, że w momencie nagrywania pamiętnej sceny wcielający się w Vadera David Prowse wypowiadał napisane przez Lucasa lipne kwestie. W tym momencie wszyscy słyszeli, jak Vader oznajmia Lukowi, że to Obi-Wan zabił jego ojca. Prawdziwe kwestie nagrano później z pomocą podkładającego Vaderowi głos Jamesa Earla Jonesa. Ten, gdy dostał scenariusz z tą rewelacją, był przekonany, że Darth Vader kłamie.

Mark Hamill został wtajemniczony na chwilę przed rozpoczęciem kręcenia tej sceny.

Ciekawostka 15: Marka „Gwiezdne wojny” do 2015 r. zarobiła około 35 miliardów dolarów. Z tego tylko 4,5 miliarda przyniosły same filmy w kinach, drugie tyle zaś dzięki wydaniom DVD czy Blu-ray. Reszta to gadżety, książki, gry i tym podobne.

Ciekawostka 16: Obsada „Nowej nadziei” miała podpisane kontrakty na tylko jeden film. Wrócili w kolejnych częściach, jednak Harrison Ford zrobił to niechętnie. Przed długi czas namawiał zresztą Lucasa na to, by ten zabił jego postać. Stąd cała sekwencja z Jabbą i zamrożeniem Hana Solo w karbonicie, czyli jego tak jakby śmiercią.

Sokół Millenium

Sokół Millenium

Ciekawostka 17: Wygląd Sokoła Millenium, czyli statku Hana Solo, został zainspirowany… hamburgerem.

Ciekawostka 18: Kojarzycie słynny ryk Chewbacki? Wiecie więc, jaki odgłos wydaje głodny niedźwiedź. Ekipa „Gwiezdnych wojen” udała się do zoo, gdzie poprosiła o niekarmienie misia przez dzień, a następnie podsunęła mu pod nos miskę z mlekiem i chlebem. Głodny miś prosił o jedzenie głosem, który teraz znany z kinowego ekranu.

Ciekawostka 19: Niespodziewany sukces „Gwiezdnych wojen” próbowano zmonetyzować na różne sposoby. Jednym z nich było nakręcenie bożonarodzeniowego odcinka specjalnego. Był on tak fatalny, że George Lucas przed emisją zdążył tylko usunąć swoje nazwisko z napisów do niego.

Ciekawostka 20: „Nowa nadzieja” miała budżet w wysokości ok. 12 milionów dolarów. Do dzisiaj zarobiła zaś 1,5 miliarda. To skok o 11666 proc.gwp_b99b4a072bdc110010b559b7db0272acWiększość z tych faktów zaczerpnąłem z fascynującej książki „Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?” Chrisa Taylora. Polecam.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. A jak tłumaczenie książki? Słyszałam, że słabe.

  2. Błędów sporo. Ale tu leżała i redakcja, bo literówek nie brakuje.