Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego - Blog coolturalny Marcina Zwierzchowskiego

10.12.2016
sobota

Legenda o Babie Jadze

10 grudnia 2016, sobota,

jagaUniwersum Legend Polskich Allegro rozszerzyło się o kolejny, piąty już film. „Jaga” to najlepsza ze składających się na ten projekt krótkometrażówek Bagińskiego.

Kluczem do sukcesu okazała się w tym wypadku prostota: trwający nieco ponad dwanaście minut film to w zasadzie jedna scena walki Jagi z oddziałem specjalnym z Żelaznej Góry, z krótkim wstępem i przerwą na pogadankę z Borutą.

Dzięki temu, że w poprzednich filmach Tomasz Bagiński wprowadził nas już w ten świat, uruchomił pewną lawinę zdarzeń, a także przedstawił najważniejszych bohaterów, teraz mógł skupić się na opowiedzeniu pojedynczego epizodu, co znacznie ułatwiło sprawę, zwłaszcza w kwestii montażu – we wcześniejszych filmach bywał z tym problem, wynikający głównie z chęci wciśnięcia maksimum treści i wątków w jak najkrótszym czasie.

„Jaga” to z jednej strony popis na polu efektów specjalnych, bo wreszcie doczekaliśmy się w polskim kinie dobrze nakręconej, ciekawej sekwencji walki na poziomie nadludzkim (choć krótkiej). Z drugiej zaś interesujące rozwinięcie historii całego uniwersum Legend, wprowadzające do gry jednego silnego gracza i zapowiadające kolejnego, zdolnego nawet do rzucenia wyzwania Borucie.allegro-legendy-polskie-2b24163A właśnie, Boruta. Śmiem twierdzić, że szef Piekła, brawurowo portretowany przez Tomasza Drabka, to najwyższa wartość świata Legend – wreszcie mamy popkulturową postać, na której pojawienie się na ekranie się czeka, która nie zawodzi, która ma olbrzymi potencjał.

I akurat ten bohater w krótkometrażówkach Bagińskiego idzie niezwykle interesującą ścieżką – zaczynał jako mocniej niż lekko nieogarnięty szef piekielnej biurokracji, w teledysku „Aleją gwiazd” pokazał mroczniejsze oblicze, w audiobooku „Wywiad z Borutą” jaśniał pełnym blaskiem, wspaniale opowiadając własną historię Polski, w „Jadze” zaś sygnalizuje swoją moc, pokazując się jako potężny przeciwnik, choć niepozbawiony wad, przede wszystkim próżny.

Szkic koncepcyjny do filmu "Jaga".

Szkic koncepcyjny do filmu „Jaga”.

„Jaga” nie olśni Was fabułą. Jako kolejny etap w ramach opowieści, jaką są Legendy Polskie Allegro, sprawdza się natomiast wyśmienicie. Przede wszystkim rozbudza apetyt na więcej.

I chyba na więcej jesteśmy gotowi. Może teraz czas na film trzydziestominutowy?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop